Кто сьте, Петро Азарий?

22.08.2015 18:58

Мало что знати за него, не есть спомянутый ани в енциклопедиях М. Ал­ма­шия, П. Р. Магочия,  И. Попа, ани в очерку П. Феерчака.  Умер молодым и не устиг написати много. Е. Недзѣльскый пише, же в студентскых роках в Унг­вар­ской гимназии интересовав ся поезиев Лермонтова и Баратынского. Евмений Са­бов (Очерк литературной дѣятельности и образованія Угро-русских) од­но­сит Петра Азария «к самым талантливым писателям, начавшим свое дѣй­ст­во­ва­ніе в “Свѣтѣ”». Дале пише:

От 1871. года до начала 1873. вмѣсто «Свѣта» стал издавати ся «Но­вый Свѣтъ»… Лучшими сотрудниками «Н. Свѣта» были А. Пав­лович, Петр Азарий (1846–1874), бывшый учитель рус­ско­го языка при Унгварской гимназии, напи­сав­ший нѣсколько удач­ныхъ стихотворений. Он писал и в «Свѣтѣ» под псевдо­нимом Бор­жавскый и Яворов; для «Нового Свѣта» перевел  превос­ход­ное сочи­не­ние ма­дяр­ского писателя б. Йо­си­фа Етвеша Parenaisis. Бор­жавскый сдѣлал было боль­­шую услугу угро-русской ли­те­ра­ту­рѣ, но ско­рая смерть не допустила розвити ся его пое­ти­ческому та­лан­ту.

 

За Павловича, без сомнѣвку, чув каждый. Але за Азария, чие имя удостоило ся стояти з Пав­ло­вичом в едном ряду? Найширшы вѣдомости по­дае Листок, выда­ва­ный Евгением Фенциком, в Очер­ку угро-рус­ской пись­мен­ности, котрый печатав ся на про­дов­женя и в ед­ной, прав­да невеликой, части цѣл­ком быв одданый Пет­ру Аза­рию. Там читаеме:

Петр Азари еще в своих студенческих лѣтах обнаружил не­по­вседневный поэти­че­ский талант. Стихотворения его отличают ся правиль­ностью. Он даже в гла­соударении, которое у нас, по причинѣ словенскаго и мадярскаго вли­яния, мно­го потеряло в правильности, рѣдко ошибается. На предметы смот­рит Петр Аза­ри объективно и чужд всякой сентимен­тальности. Родился он 1846‑го года, гимназический курс кончил в Ужгородѣ, 1872‑го года был руко­по­ложен в свя­щен­ники и опредѣлен учителем русского языка  при  Ужгородской гим­назии. 1874‑го года нечаянно скончался. Смерть его произвела потрясающее впе­чат­лѣние на всю Угорскую Русь.

А теперь прочитайме його стихы, обы сьме годны посудити справедливость тых слов и оцѣн. А чим же мог упасти в немилость у нашых енциклопедистов? Ачей, лем тым, же молодый, неопытный и нерозважный написав оду владыцѣ Стефану (Панковичу), котрый, подля сполоченского тренду, мав быти мальованый лем на чорно. Так походив не лем он сам, але й иншы, на шкоду русинству.