Мураний Иван: Оповѣданя и байки

25.02.2015 10:41

Иванъ Мураній / Оповѣданя и байки / Под­кар­пат­ское Общество Наукъ / Унг­варъ, 1941 / Народна Библіотека Ч.2 / 64 стор.

Формат файла: pdf (факсимиле). Розмѣр: 6 Мб.

 

О авторѣ.  Ива­н Иванов Мураний (1881–1945; псевдо­ним Иван Бростяник) – про­фессор ру­син­ского и латинского языков, географии и математикы, до­пис­ный член Ма­дяр­ской Академии Наук, автор учебников. В беллетристицѣ вы­сту­пил яко байкарь, автор повѣдань, гуморесок, драматик, толмач з английской клас­сики (Шекспир, Диккенс).

О книзѣ. В книжочцѣ находят ся 7 повѣдань, 6 баек, гу­мо­рес­ка и една споминкова шкица, в котрой автор, познакомит нас из обстоянями часу пролетарской револуции и мо­мен­тал­но послѣдовав­шой за нев оккупации края чешскым и ру­мын­скым войском. Повѣданя сут переважно бытового и ди­дак­тич­ного характера, измежи них тематично выокремлят ся ав­то­био­гра­фичное и психологично наладованое «По­ка­жен­на ра­дость». Байкы звекша патриотично-дидактичны. Гу­мо­рес­ка «Народочисленя» е в духу подобна творам иншых нашых гу­мористов того часу, али и реагуе, як мож видѣти, на реалны социалны об­сто­я­ня свого ча­су, тым самым добераючи новшого вартостного офарбеня.

Язык автора народный, а при том не увидиме у него даякы идиосинкразии на бо­га­ченя свого лексикона з хотьякого сосѣдского языка, что чинит выказ цѣл­ком природным, без биючых до ока чужот. Автор законопослушно подчинил ся грам­матицѣ д‑ра Ивана Гарайды и его редагованю, так же в том выдержана цѣ­лост­ность едиции «Народна библіотека».

Читати або стерьхати:

www.mediafire.com/view/v073eoj0zihn9en/Muranyi1941.pdf

yadi.sk/i/X76-kv64esGHH