Циган адвокатом

23.09.2014 19:38

Векшу часть творов Алексѣя Фаринича зостала роз­сы­пана по периодичных вы­данях, и примѣром такых е подавана ту гумо­реска. Подобны сужеты сут черпаны из фолклора, и находиме их у многых подкарпатскых авторов. Як то звычайно стават ся у фолклорѣ, простый нешколованый чоловѣк указуе ся муд­­рѣй­­шым од ученого пана. 

 

У нас уже так изстара веде ся: до чужых ставили сьме ся по правдѣ, а чужакы до нас – по кривдѣ.

Внучка Михала Пустая передала ми велми характерный розсказ своего дѣда. Приказовал го на запѣчку, лежачи на кожушанцѣ и покурюючи пипку. Подам го вам по дѣдовскы, од думкы до думкы.

***

История сеся стала ся не инде, як у нашом селѣ.  Газда Кот жил зо своих кони. Од своей хыжы держал путь и за двѣ милѣ. Словом, наш газда фурманил.

В чужом свѣтѣ газда Кот побратал ся з добрым Евреем. И де бы не был добрый Еврейчина! З морозу зайде Кот – бородата голова посилуе го паленков, го­лодный зайде –  вже го стол застеленый чекат. Газда Кот перед врагома все защищал Авраама. Но доброта, як и правда, з двома концями.

Раз дал собѣ в корчмѣ зготовити ратоту-яичницю з двох яиць. Сара ратоту при­готовила, а газда Кот не заплатил. Добрый Еврей и слова не повѣл. А бѣдный Русин и не стямил, же зостал должен. Поѣхал собѣ домов, тай имил ся роз­ду­мовати. «Нашто ми только свѣтом путовати, ни спочивку, ни сна не знаю. Продам гет свои конѣ и в радость пожию собѣ из сѣмейством.»

Восям лѣт жил без кони. Не в радость му были сѣ рокы. Увидит на торзѣ пару чорногривых – а нараз му душу стискне. Поѣхати бы в чужу даль, по­роз­позирати ся на инородны звыкы. Имил ся кум Кот тай зробил собѣ на вдяку: купил собѣ быстрых татоши, кормил их одборным зерном и в коч-колясочку запряговал. Радостным стал газда. Буде фиакровати!

Пошол раз на дорогу фурманку. Взял ся везти двох панов, за шѣсть миль. Паны грошѣ не шкодовали. Конѣ были шумны и горячы. Через день несли кочом, як пухом вѣтер. На другый день стали у знакомого нам Еврея Авраама.

– Чиѣ конѣ? – звѣдат Еврей.

– Конѣ и коч, – повѣдат Русин, – то вшитко мое!

– А дома-сь ци богатый?

– Маву добры поля, шумны двѣ хыжы и, што ми треба на газдовствѣ, вшитко маву!

– Были сьме добры побратимы, айбо учинил есь ми шкоду. Уже восям рокы я то­бѣ изварил два яйця, а ты доднесь их не заплатил. Кедь был ем их тогды по­ложил под курку, та был ем мал двѣ куры. Не рахуву ти дорого як побра­тимови, лем по 40 грайцари едну курку. Сам знаеш, же до рока тото не много. Една курка изнесе 30 яиць. То выходит 60 кур из двох яиць. Кажда по 40 грайцари. Я пораховал собѣ, колько того може быти за восям рокы у мене кур, та ми вышло вшиткой суммы на еден миллион. Заплати ми, побратиме, по доброму.

Честный Русин так ся перепудил, же и слова не знал повѣсти. Не знал, ци ско­чити му з коньми у пропасть, ци забити проклятого. Но Авраам продолжовал дале:

– Кедь не хочеш честно оддати хыжу и конѣ, з хыжы ся выбрати з дѣтми, найму на тя фишкариша.* Такой иду до адвоката.

Адвокат за право взял ся. Суд розказал од газды Кота конѣ и екипаж одобрати и до судовой розправы задержати их на аллашу.** Коням у стойлѣ, правда, добрѣ, айбо Котови стало обидно. З горя пустил ся у путь-дорогу пѣшо и подумал собѣ: «Пойду завѣшу ся, а з дѣтми най буде, што буде.»

Путем стрѣл Цигана. Чорный одозвал ся на его журу:

– Гей, што вам е? Вы у яком-сь страху?

– Через два яйця, – одвѣтил му Кот, – збыл ем ся всей добротицѣ. Теперь ся йду завѣсити.

– Чом так скоро? – зчудовал ся Циган. – Почекайте конець права. А пак до­знаеме ся, ци пропадут ваши конѣ.

– Тадь бо Жид наяв фишкариша.

– Та наймѣт и вы!

– Та за што? Вез ем двох панов. Мал ем достати 20 золотых. Конѣ засек­вест­ро­вали, паны собѣ другого фурмана наяли и пошли.

– А я буду ваш фишкариш. Дайте ми десять грайцарѣ…

Посѣдали. Циган взял ся го защищати. Нещастному было розказано зголосити ярашбирову,*** же наял адвоката. Паны ся зчудовали: одкы у хлопа только гроши.

Зачало ся розслѣдованя. Адвокат Авраамов вычислял, колько яиць нанесли бы куре и пѣтята. У сесь час вмѣсто адвоката зашол Циган. Всѣ паны попукати хотѣли од смѣху. Ярашбиров имил ся над ним наглумлевати:

– Пане адвокате, а де маете свое папѣря?

– Забыл ем дома, ваша высокость, бо был ем на полю посмотрѣти фазулю, бо я посадил горнець вареной фазулѣ…

– Ци посходила, Цигане?

– Ой, нѣт!

– Та де ты видѣл, жебы варена фазуля зелень пущала?

– А они, пане велможный ярашбиров, ци видѣли, або чули, жебы из вареных яиць дакто толькы куре выгодовал?

Кот тяжбу выиграл.

=======================
Административны арготизмы:
*        fiskális (мад.) – адвокат
**       állás (мад.) – постоянок
***      járásbiró (мад.) – окружный судя

Жерело: Русскій народный календарь на год 1937.
Изданіе Общества А.В.Духновича. Ужгород. 1936.
Взято по публикации: Отчий Храм. Выданя Ужгородськой горрайорганизаціи
Товаришества Карпатськых Русинов. Ужгород. Септембер 1991. Ст.4.
Оригинална назва: Розсказ Михала Пустая.