Вондрак, Вацлав: Вопрос об единстве русского языка

30.09.2015 13:31

Вондракъ В. Вопросъ объ единствѣ русскаго языка передъ австрійскимъ воен­нымъ судомъ въ Вѣнѣ въ 1915 году. Львовъ, 1924. Издательство «Жи­вое слово». — 64 с. Файл факсимиле: pdf 11 Мбайт / djvu 2 Мбайта.

О авторѣ. Вацлав Вондрак (1859–1925) – познатый чешскый слависта, робив у Вѣд­ню и Брнѣ.

О книзѣ. Року 1915, в ходѣ процесса над русофилами в Вѣдню профессор Вондрак быв закли­ка­ный як експерт у славянскых языках, и протокол судового процесса выявив ся такым интересным, же быв выданый окремов брошуров, поданый на двох языках: нѣмецком и русском. Книга мае подтитулок:

«Науч­ныя показанія проф. д-ра В. Вондрака о сущности и роли русскаго литера­тур­на­го языка по отношенію къ его нарѣчіям; съ сводной замѣткой автора и съ пре­ди­­словіемъ и примѣчаніями проф. д-ра Ю. А. Яворскаго.»

Сам по собѣ судовый про­цесс, в резултатѣ кот­ро­го семеро людей были засужены на смерть за русо­фил­ство, котрое в условиях вой­ны з Россиев было квалификовано як зрада оте­че­ства, не мае пары в свѣтѣ и видли­во указуе, якыма способами Австрия обес­пе­чо­вала сепаратному украин­ско­му языку зеленое свѣтло в Галичинѣ.

Книга содержить много цѣнных розважань познатого слависты о проб­ле­мах не лем украинского языка, але и всякого розвиваючого ся языка, котрый, маючи уже давну традицию литературну и языкову, намѣрять ся дале выдѣляти на основѣ окремого ареала.


Читати або стерьхати:

https://www.mediafire.com/view/i6z3xpab9x7ahu5/VondrakEdinstvoRusJaz.pdf

https://www.mediafire.com/download/tc97yro1ngbdz8d/VondrakEdinstvoRusJaz.djvu

https://yadi.sk/i/WDfh84IqjRDns (pdf)

https://yadi.sk/i/4jcUAS32jRDq8 (djvu)