Злодѣй из супермаркету

25.05.2015 10:33

Добрый учитель тот, котрый свого ученика приучат до самостойного думаня, до творчого осмысленя предмета. И кедь то му ся удаст, та мо­же пак быти онь зачудованый, до якых высот ся можут ученикы до­ста­ти.

 

Присѣв ку мнѣ у желѣзници злодѣй из супермаркету, а мнѣ краснѣ по­здрав­кав и ословив мня на ймено. Но, я спочатку не знав, кто то е, спо­чат­ку ем не знав, бо зачав гнедь тым, же он у супермаркетѣ крав и быв по­има­ный. И зачав ми объясняти суперпричину свого суперлюдского дѣланя.

– Вы знаете, что ем тым супер фигльом хотѣв указати?

– Но, были сьте любопытливы, як ся то скончит…

– Нѣт… любопытливость е наивность и легкомыселна дурнота! Кебы-м терпѣв од любопытливости, та бы-м ся пустив до граня лотерии.

– Но, здаст ся, же то робите з ласкы ку адреналиновым ситуациям.

– Ха, я взяв лем еден-единый хлѣб. Тримав ем го у поднятой руцѣ и так ем з ним перешов коло кассы без заплачѣня. И пак ем быв поиманый.

– Но, и достали сьте пак покуту?

– Гей, але кто бере хлѣб, не е живан! Я им повѣв, же хлѣб подля старой спра­ведливости принадлежит вшиткым дыхаючым.

– Ах, але чом то гварите правѣ менѣ?

– Я ем Борис М., якого сьте учили. Памятаете, что сьте все повторяли? Же кедь хочеме, обы быв свѣт справедливый, треба зачати од себе. А не е справедливостьов жадати про вшиткых фалаток хлѣба?

Настала тихота…

Присмотрийте ся вшиткы, як, уж Бог знае по колько раз, докажут ученикы пе­ре­крутити слова учителя! Але ай так ем го, чудака, похвалив.

Жерело: Радио Патрия, 19.12.2010, адаптовано