Зо Словаками в едном купе

25.05.2015 10:36

В животѣ мусиме контактовати ся зо всякыма людми. Проблемы на­род­но­ст­ных и конфесийных односин в реалности не все вызирают так гладко, як то нам звык­ли указовати телевизия и одповѣдны за то чиновникы. О едной такой встрѣчи вспоминат автор во своем ессею.

Путовало ся до Банской Быстрицѣ. До купе по дразѣ ся насходжало повно кот­рых одкы позберанцьов. … Лем цоркотаня вагоновых колес одбивало од нас стыд­ли­ву тихоту. В кешени ми забрынѣв мобил, и ся озывам, як усе, по русинскы. Теле­фо­нуе ми Марта и ся просит, як ся ей мужови дарит у дразѣ. Додават ку тому пару дробностей, тай так, як усе на конець:

– Лем си, хлопе мой, здравя бечелуй!

– Ай ты, ласко моя! – гварю.

Позад того ем вытягнув з ташкы цукрикы и понукнув вшиткых за рядом, что каж­дый сопутник оцѣнив. Сива старулька собѣ похвалюе, же суть добры, зато ей ще спонукую, а не одмѣтат. Люде в купе ся розтопили. Бабка констатуе, же ем Русин, и же ся ей любит моя културность, бо-м свою паню ословив ласков. На то не­спо­кой­ный тридцятник збулькотит, ци ми смакуют словацкы цукрикы.

– Не будьте, молодый пане, форкливый и неслушный, – одотне му бабка. Что е со­лодке, то е каждому приемне.

– А цукрикы, мимоходом, суть польскы, – додавам.

– Так нас понукнийте русинскыма!

– Что сьте вы за христианин? – знова знепокойнѣе бабка.

– Ем словацкый римокатолик. А вы?

– Я ем… евангелицкой вѣры.

– Ага! Лютеранка?

– Истотнѣ.

– Все сьте были проти нам!

– Но, довольте!

– Тоты вашы псевдовѣры – то суть лем погниты конарчикы, что упали из ри­мо­ка­толицкого дуба. Видите: щи ай цукрикы, что их ѣсте выробили римокатолици. Мы сьме даяка сила!

– Виджу, же сьте моцно културный.

– Я ем лѣсный инженер.

– Не гварьте!

– А вы?

– Хлопче мой! Я одслужила штыри десятьроча як лѣкарька хирургии. А уж з вами не мам, што бесѣдовати.

– Вы, пане, кедь можу ся попросити, якой вѣры?

– Я хоть бы быв ай римо-, ай евангелик, лем абы быв покой, – гварю.

– Добрѣ гварите.

– Ем православный.

– Но, прошу! – зась наступлят лѣсный инженер. – Зато вам двом так пасуе! Лем так про любопытливость, но лем, приятелѣ, двигнийте руку, котры сьте ту словацкы ри­мо­ка­то­ли­кы?

И вшиткы, мимо бабкы и мене, подняли…

Одтогды знам, же е их веце. Но, исто, инженера такого розсягу лем так не стрѣ­тиш! Хыбаль, у амазонском пралѣсѣ. По том сьме из пензионованов дохторков вы­сту­пили у Банской Быстрици. Сконстатовала:

– Хотѣв образити вас, но мене образив. Кто у собѣ чести не мае, не може ньов общастнити ани другых.

Из Банской Быстрицѣ домов уж то таке интересне не было. Бо ку мнѣ до ав­то­бу­са присѣв змозоленый роботник и, неборак, спав за цѣлов божов  драгов.

Жерело: Радио Патрия, 19.12.2010, адаптовано